Polityka prywatności

01 marca 2024

Czy otyłość jest chorobą?

TAK,TAK,TAK (międzynarodowa klasyfikacja chorób E66). Obecnie używamy terminu choroba otyłościowa. Zmiana nazewnictwa została zaproponowana ze względu na brak akceptacji  przez osoby chore słów takich jak otyłość czy nadmierna masa ciała.

 

Body shaming to wyśmiewanie i ośmieszanie drugiego człowieka głównie z powodu jego wyglądu. Osoby, które spotkały się z taką reakcją środowiska na swój wygląd mają często problem samoakceptacji i poczucie niskiej wartości. Mogą one borykać się z tego powodu z problemami psychicznymi  

 

Body positive = ciałopozytywność jest to zjawisko zupełnie odwrotne. Opiera się na pozytywnym podejściu do  różnorodności, naturalności ciała innych osób i swojego. 

 

JEDNAK CIAŁOPOZYTYWNOŚĆ NIE POWINNA PROWADZIĆ DO SAMOAKCEPTACJI CHOROBY OTYŁOŚCIOWEJ.

Otyłość ( BMI>30) to choroba przewlekła, która wymaga leczenia. Wraz ze wzrostem BMI wzrasta ryzyko wystąpienia powikłań. Do najczęstszych konsekwencji otyłości należy cukrzyca, nadciśnienie tętnicze i choroby nerek. 

U osób z chorobą otyłościową wzrasta częstość występowania zaburzeń lipidowych  m.in. hipercholesterolemii i hipertriglicerydemii oraz ryzyko wystąpienia zakrzepicy, stłuszczenia wątroby oraz chorób dróg żółciowych. Przeciążeniu ulega układ kostno-stawowy. Udowodniono także u osób z otyłością wzrost częstości zachorowań na niektóre nowotwory.

Nie tylko wartość BMI ocenia  stopień otyłości. Pomiarem o dużej wartości jest obwód brzucha. Prawidłowy obwód brzucha u  kobiet: do 80 cm i u mężczyzn: do 94 cm. Obwody powyżej  88 cm u kobiet i 102 cm u mężczyzn predysponują do rozwoju zaburzeń metabolicznych.

 

Grafika pinterest