Pamiętajmy, że to nieprawda, że kobietami rządzą jajniki i macica.
To oś podwzgórze -przysadka- jajnik odpowiada za nasze funkcje rozrodcze.
Aby lepiej rozumieć funkcjonowanie naszego ciała oraz porozumieć się z ginekologiem bez stresu zaczynamy od kilku definicji:
Pierwszy dzień cyklu to pierwszy dzień miesiączki.
Długość cyklu to ilość dni od pierwszego dnia miesiączki do rozpoczęcia następnej miesiączki. Oznacza to, ze cykl zawiera zarówno miesiączkę, jak i czas po niej.
Teraz obalimy kilka mitów:
Cykl miesiączkowy składa się z 4 faz: miesiączki, fazy folikularnej, owulacji i fazy lutealnej.
W czasie całego cyklu dochodzi do dużej zmienności wydzielania hormonów i w ich następstwie do zmian zachodzących w naszym organizmie pod wpływem hormonów.
Miesiączka- w tym czasie dochodzi do wyselekcjonowania najczęściej jednego pęcherzyka jajnikowego( czasem większej ilości- stąd ciąże mnogie). Macica złuszcza „stare” endometrium (błonę śluzową)- kobieta krwawi. Po tym czasie dochodzi do regeneracji endometrium
Faza folikularna cyklu - wzrost pęcherzyka jest możliwy dzięki wydzielaniu przez przysadkę hormonu folikulotropowego (FSH). Pęcherzyk wzrasta i jajnik produkuje coraz więcej estrogenów- hormonów . które powodują wzrost błony śluzowej wyściełającej macicę (błona śluzowa macicy = endometrium). To tu dochodzi do zagnieżdżenia zarodka.
Faza owulacji - na 24-36 godzin przed owulacją dochodzi do gwałtownego wzrostu stężenia hormonu luteinizującego ( LH), który jak strzała amora „trafia” w pęcherzyk dominujący (pęcherzyk Graafa) i dochodzi do jego pęknięcia. Komórka jajowa zostaje uwolniona i wydostaje się do jamy brzusznej. Przy udziale skomplikowanych mechanizmów kieruje się do jajowodu, gdzie może dojść do jej zapłodnienia.
Faza lutealna cyklu- w tej fazie cyklu jajnik rozpoczyna produkcję progesteronu. Jest to hormon, który powstaje w wyniku owulacji. Jest produkowany przez ciałko żółte (pozostałość po pęcherzyku Graafa). Błona śluzowa macicy w tym czasie zagęszcza się.