Polityka prywatności

22 kwietnia 2024

Jak przygotować się do porodu?

 

O przygotowanie mięśni dna miednicy do porodu, warto zadbać zdecydowanie wcześniej. Już w trakcie ciąży zalecane jest wykonywanie treningu mięśni dna miednicy. Ćwiczenia warto wykonywać pod okiem fizjoterapeutki uroginekologicznej, która przeprowadzi badanie mięśni dna miednicy oraz oceni ich stan funkcjonalny.

Pod koniec ciąży zaleca się wykonywanie masażu krocza. Masaż krocza można rozpocząć od 34 tygodnia, gdzie wykonuje się masaż środka ścięgnistego krocza. Natomiast od 36 tygodnia zaleca się masaż tylnej ściany pochwy. Podczas masażu, warto zadbać o odpowiednie nawilżenie. Wskazane będzie użycie ciepłej oliwki lub olejku. Zalecany jest olejek z wiesiołka, migdałów czy kokosa. 

Masaż stosuje się w celu uelastycznienia tkanek oraz zwiększenia ich podatności na rozciąganie. Przyczynia się on do zmniejszenia pieczenia, a także bólu podczas porodu. Zalecane jest masowanie zaraz po kąpieli, co wpływa korzystnie na zmniejszenie napięcia tkanek. Warto połączyć tego typu masaż z ćwiczeniami oddechowymi. Wydech będzie działał rozluźniająco. Fizjoterapeutka uroginekologiczna podpowie jak świadomie rozluźnić mięśnie dna miednicy za pomocą oddechu.

W celu rozluźnienia tkanek, warto również wykonywać rollowanie mięśni dna miednicy. Zalecane jest siedzenie na wałku, a  także wykonywanie na nim ruchów miednicą. 

Regularnie wykonywany masaż krocza zmniejsza ryzyko urazu, choć nie daje stuprocentowej gwarancji ochrony. Wiele zależy również od podatności tkanki na rozciąganie, genetyki oraz przebytych urazów i stanów zapalnych w obrębie pochwy.

Aby dobrze przygotować mięśnie dna miednicy do porodu zaleca się:

  • wykonywanie masażu krocza
  • aktywność fizyczną 
  • unikanie siedzenia
  • współżycie – jeśli nie ma przeciwwskazań od lekarza
  • rollowanie krocza
  • świadome kierowanie oddechu do krocza
  • jogę,
  • medytację

 

Publikacje:

 

Bazylko A., Substancje roślinne, wskazania i przeciwwskazania do stosowania w czasie ciąży i przygotowania do porodu, Farm Pol, 2010, 66(7):478–483.

Bayles B., Usatine R., Evening Primrose Oil, Am Fam Physician. 2009 15;80(12):1405–1408.

 

Grafika pinterest