Polityka prywatności

13 stycznia 2024

UPŁAWY- czy mogą być „zdrowe”

Zacznijmy od definicji terminu upławy:

upławy to każda wydzielina pochwowa poza krwią.

Z tego jednoznacznie wynika, że upławy mogą być zdrowe.

Upławy w postaci wzmożonej wydzieliny pochwowej (ale prawidłowej) obserwujemy u większości zdrowych kobiet w wieku rozrodczym. Jest to związane z naszym cyklem miesiączkowym.

 

Zmienność wyglądu, ilości i konsystencji śluzu pochwowego związaną jest z obecnością zmian hormonalnych, które zachodzą w poszczególnych fazach cyklu miesiączkowego.

 

W pierwszej fazie cyklu (folikularnej) dochodzi do stopniowego zwiększenia produkcji śluzu, który jest coraz bardziej obfity, przezroczysty i ciągnący się. 

 

W fazie środkowej (owulacyjnej) śluz jest najobfitszy i posiada największą rozciągliwość. Pozwala na swobodne przejście plemników z pochwy do macicy. Większość z nas potrafi u siebie rozpoznać tzw. płodne dni obserwując swój śluz.

 

W fazie poowulacyjnej (lutealnej) ilość śluzu dość szybko zmniejsza się i ostatni tydzień przed miesiączką prawie nie obserwujemy obecności wydzieliny pochwowej. Jest ona gęsta, mętna i nie przepuszcza plemników. Może mieć wygląd kłaczkowaty lub zwykły śluzowy. Część z nas interpretuje kłaczkowaty wygląd wydzieliny pochwowej jako objaw infekcji pochwy. Od dziś wiemy, że to może być fizjologia. Wtedy nie obserwujemy żadnych dolegliwości typu pieczenie czy świąd lub zły zapach.